Poslední červen je spojen s předáváním vysvědčení. Člověk tak nějak tušil, co ho čeká, přesto bylo vždy ve třídě cítit lehkou nervozitu a napětí až do poslední chvilky. A my jsme se dnes rozhodli s Vámi podělit o ta naše...
Koncem června vždy vzrůstá napětí nejen u žáčků a studentů, ale i u jejich rodičů, zda se naplní všechna očekávání a budou to opět samé jedničky, jestli to „pokazí“ dvojka z výtvarky, anebo zda postup do vyššího ročníku zanechá hluboké odřeniny na obou uších?
Nejprve jsem chtěl udělat soutěž o nejhorší vysvědčení mezi svými kolegy a podělit se s Vámi o výsledek, ale z neznámého důvodu se nikdo nechtěl této soutěže zúčastnit. Proto jsem se rozhodl podrobit přísnému kvalitativnímu testu naši "třídu" mechanických značících zařízení značky Markator, a jak to celé dopadlo, Vám za chvilku prozradím.
Vybral jsem zástupce z každé naší kategorie značicích přístrojů od ručních značících přístrojů FlyMarker®mini 85/45 plus, přes stolní značicí zařízení zastoupené FlyMarker®mini STATION, až po značicí jednotku určenou pro integraci MV5 VU2.
Prozatím "tajný" text, jsem vložili do tří DataMatrix kódů, což nebylo z důvodu omezené kapacity kódu (klidně by nám stačil jediný), ale abych Vám mohl ukázat různé formáty a celé vyhodnocení bylo trošku napínavější. Přeskočím fázi přípravy značících úloh, výběru vhodné jehly, nastavování síly a rychlosti značení a ihned se podíváme na fotografie s výsledky značení.
Na první pohled to vypadá dobře, ale ošálit lidské oko je snadné, a proto podrobíme jednotlivé kódy kontrole čitelnosti a kvalitativní analýze. Vzhledem ke 3D struktuře vyznačených kódů není úplně optimální využít postup vycházející z normy ISO/IEC15415/TR29158, která je určena zejména pro hodnocení tištěných nebo laserem či elektrochemicky vyznačených kódů. Podmínky pro hodnocení kvality v této normě bohužel nerespektují strukturu vzniklou vyznačením kódu, a tedy je není možné pod požadovaným úhlem snímání spolehlivě vyhodnotit. Může se totiž stát to, že i kvalitně vyznačený bude hodnocen jako chybný.
Nemusíte se ale bát, vyhodnocení je přesto možné a pomůže nám k tomu vhodná kamera s vyhodnocovacím software Rated Reading od IOSS, který vychází z výše uvedené normy, avšak volí lepší úhel pohledu.
Níže v tabulce je přehled parametrů, které charakterizují mechanicky vyznačené DataMatrix kódy. Čím je vyšší počáteční kvalita vyznačených kódů, tím je spolehlivěji zajištěna jejich čitelnost různými čtecími zařízeními v rámci celého výrobního, logistického i spotřebitelského cyklu.
Běžným výsledkem kontroly je přehledný kvalitativní protokol Q-Report, ale speciálně pro dnešní den jsem pro Vás udělal výjimku a hodnoty zaznamenal do vysvědčení. Samé čtverky! (pozn.: výsledné hodnoty se mohou pohybovat na stupnici od A(4) - F(0), přičemž hodnotu A, resp. 4 vykazují kvalitně vyznačené kódy a hodnotu F resp. 0 naopak kódy naprosto nevyhovující).
Mám radost, že celá třída našich mechanických značicích přístrojů v této zkoušce uspěla bez zaváhání!
Možná si říkáte, že takové vysvědčení si může napsat každý, a proto Vám navíc ukážeme skutečné Q-reporty k jednotlivým DataMatrix kódům, ve kterých si můžete nejen ověřit dosažené hodnocení, ale pokud budete pozorní, najdete zde i načtený "tajný" obsah kódu.
Doufám, že i Vy jste spokojení s výsledky nejen našeho testu, ale těch u Vás doma :-)
V případě zájmu o další informace k mechanickému značení, či hodnocení kvality vyznačených kódů, mě neváhejte kontaktovat, rád Vaše dotazy zodpovím.