Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Značení od kmene až po židličku

Značení od kmene až po židličku

Vyrábíte své výrobky ze dřeva? Připravili jsme pro Vás komplexní přehled značicích technologií REA JET pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl. Poradíme Vám, jakou technologii zvolit pro dosažení stabilního a dobře čitelného značení.

Evropské standardy pro označování výrobků v dřevařském průmyslu se neustále rozšiřují a kromě označování CE a IPPC, vyžaduje obchodní trh stále více informací o původu, výrobci, ale také údaje pro možnost sledování zboží. 

Současně s tím se musí vyvíjet také značicí technologie, aby dokázaly flexibilně a čitelně označovat dřevěné produkty různých povrchových struktur, přičemž musí spolehlivě fungovat i v nejnáročnějších provozních podmínkách jako je zvýšená prašnost, vlhkost nebo kolísání teploty.

Projdeme společně jednotlivé fáze zpracování dřeva a poradíme Vám, jakou značicí technologii zvolit pro dosažení nejlepšího výsledku značení.

Označování kmenů

Označíme texty, čísla i kódy, které přečtete už z dálky

Při dělení a zpracování dřevěných kmenů na pilách se provádí označení jednotlivých dílů nejčastěji na řezné hraně. Pro označení se nejčastěji používají texty, čísla a nebo DataMatrix kódy. Tyto informace slouží k identifikaci dané šarže nebo zákazníka a umožňují rozlišení materiálu při skladování či nakládce. Pokud jsou klády označené i DataMatrix kódy, je možné je načítat čtečkou a urychlit tak logistické operace. Podmínkou je dobře čitelné a kontrastní značení.

Spolehlivou technologií pro označování kmenů je bezkontaktní inkoustový tisk REA JET DOD, který umožňuje čitelně vyznačit velké z dálky čitelné texty, čísla i DataMatrix kódy a to i v náročných provozních podmínkách. Tato technologie dokáže značit kontinuálně bez nutnosti zastavení manipulačního zařízení při značení.

Další technologií, která je schopna označit kmeny stromů je REA JET HR. Jedná se o tisk s vysokým rozlišením, který na rozdíl od první technologie dokáže čitelně značit malé znaky, loga i 1D kódy.

Značení hranolů

Umíme značit i v rychlých výrobních procesech, kdy není dostatek času na lepení etiket

Trámy a hranoly jsou nejrozšířenějšími dřevěnými konstrukčními výrobky, které nacházejí široké uplatnění nejen ve stavebnictví. Pro jednoznačnou identifikaci materiálu, zpětnou dohledatelnost, usnadnění logistických operací anebo zjednodušení maloobchodního prodeje, je možné tyto materiály přímo označit čísly, texty, grafikou či strojově čitelnými 1D nebo 2D kódy (nejčastěji čarové a DataMatrix kódy). Značení je možné aplikovat kontinuálně a to v různých barvách.

Pro přímé označení hranolů je možné využít bezkontaktní inkoustový tisk s vysokým rozlišením REA JET HR (až 600 dpi) nebo REA JET GK (až 1200 dpi). Jednotlivé řídící jednotky jsou schopné ovládat více tiskových hlav současně, což zefektivňuje a zjednodušuje obsluhu a umožňuje docílit například vyšší výšku značení. Inkousty pro obě technologie jsou speciálně vyvinuté pro savé a porézní povrchy, proto je výsledné značení velmi stabilní.

Označování desek

Označování dřevěných a dřevovláknitých desek na ploše nebo na hraně? Žádný problém!

Dřevěné a dřevovláknité desky se označují z důvodu identifikace materiálu číslem šarže, označením výrobce, typem materiálu nebo kódem výrobku. Často se tyto plošné materiály využívají při výrobě dřevěných obalů, a proto se značí různými doprovodnými grafickými symboly, schématy, texty, čísly nebo kódy. Aplikace přímého značení na obaly navíc významně snižuje spotřební náklady na rozdíl od lepení dodatečných etiket.

Pro označování dřevovláknitých desek je ideální inkoustová technologie REA JET DOD, která poskytuje velmi kontrastní značení na ploše i na strukturované hraně a to i při vysokých výrobních rychlostech.

 

 

Značení palet

Certifikovaná značicí technologie pro značení palet

Evropské standardy pro označování výrobků v dřevařském průmyslu se neustále rozšiřují a týkají se také výrobců přepravních dřevěných palet. "Vypalování" znaků žhavým razidlem postupně ustupuje a je nahrazováno rychlejšími a bezpečnějšími technologiemi značení jako je například inkoustový tisk. Vzhledem k požadavkům na vysokou stabilitu označení palet i během použití v drsných povětrnostních podmínkách, bylo potřeba vyvinout i dostatečně stabilní a odolné inkousty, které v těchto podmínkách spolehlivě obstojí.

Bezkontaktní inkoustový značicí systém REA JET GK je certifikována společností EPAL a umožňuje rychlý tisk ve vysokém rozlišení a výborný kontrast výsledného označení. Díky speciálně vyvinutým inkoustům na olejové bázi, garantuje dlouhou životnost značení, minimální náklady na údržbu a navíc možnost doplňovat inkoust bez nutnosti zastavení značení.

Luxusní označení finálních výrobků

Zanechte otisk Vaší firmy v každém svém výrobku

Kromě povinných údajů na výrobcích a obalech, můžete využít označení k marketingové podpoře Vašich produktů. Ať už se jedná o dřevěnou tužku, dekorativní předmět anebo židličku, pomocí nejmodernějších technologií můžete zanechat trvalý "otisk" v každém svém hotovém výrobku. Nejčastěji se jedná o vyznačení firemního loga do povrchu užitného předmětu, díky kterému získají Vaše výrobky jedinečnost, odlišitelnost od konkurence a rychlou rozpoznatelnost pro koncového zákazníka.

Pro tyto účely Vám ideálně poslouží výkonný značicí CO2 laser REA JET CL. Jedná se o moderní bezúdržbový, snadno integrovatelný systém značení. Umí značit alfanumerické znaky, firemní loga, 1D a 2D kódy ve vysokém rozlišení bez použití spotřebního materiálu.

Neexistuje jedno jediné správné řešení

Při výběru finální značicí technologie nabízíme spoustu možností, ze kterých si můžete vybrat tu nejoptimálnější právě pro Vás.

Pokud potřebujete pomoc s výběrem technologie, označit vzorky, nebo zpracovat nezávaznou cenovou nabídku, jsem zde pro Vás.