Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Díky FlyMarkeru® mini jsme zrychlili výrobu o 20%.

Díky FlyMarkeru® mini jsme zrychlili výrobu o 20%.

Když v Seaborne Plastics hledali nový způsob značení ohýbaných plastových dílů měli dva požadavky - minimalizovat zmetkovitost vznikající při označování dílů a zrychlit proces značení.

O své zkušenosti se s námi podělil Tomáš Pestl, který vybíral technologii pro značení polykarbonátových bezpečnostních přepážek taxi vozů.

Seaborne Plastics s. r. o se zaměřuje na výrobu plastových komponent tepelným, tlakovým a vakuovým tvářením. Jeho specialitou je zpracování čirých plastů pro použití v automobilovém a vlakovém průmyslu i světelné technice.

Potřebovali jsme zrychlit proces značení

Pro jednoho ze svých zákazníků vyrábí speciální bezpečnostní přepážky do osobních automobilů, které oddělují prostor řidiče a cestujících. Tyto díly se vyrábějí ohýbáním polykarbonátových desek do požadovaného tvaru a každý díl musí být čitelně a trvale označen.

 

„Původně jsme díly značili mikrofrézou a označení jednoho dílu trvalo přibližně 2,5 minuty. To významně omezovalo výrobní kapacitu. Navíc čas od času docházelo k zalomení tenkého gravírovacího nástroje do povrchu desky nebo k „zapečení“ jemné plastové „třísky“, což způsobilo nečitelnost označení a znehodnocení celého dílu.

To byly dva hlavní důvody, proč jsme začali hledat novou technologii“, vysvětluje procesní inženýr Tomáš Pestl, který se v Seaborne Plastics stará o technickou dokumentaci a procesy spojené se zaváděním nových technologií do výroby.

Při označování se nesmí narušit ochranná vrstva kolem znaků

Protože každý díl je ještě před označením opatřen speciální povrchovou úpravou, která zvyšuje bezpečnost pasažérů, při případném poškození přepážky, bylo jasnou podmínkou, že nová technologie značení nesmí narušit soudržnost povrchové vrstvy v okolí vyznačených znaků.

Samotné označení je tvořeno poměrně malými znaky o výšce jen několika milimetrů, a proto hrozilo, že by se mohla ochranná vrstva začít odlupovat z plošek mezi jednotlivými znaky, což bylo pro zákazníka nepřípustné. Proto jsme vyzkoušeli různé technologie značení“, vzpomíná Tomáš Pestl.

Vyzkoušeli jsme potisk, laser a nakonec i mikroúder

Při výběru finální technologie v Seaborne Plastics zvažovali všechny dostupné technologie na trhu.

"Uvažovali jsme o možnostech inkoustového značení před povrchovou úpravou, ale ukázalo se, že tenká vrstva inkoustu na povrchu ovlivňuje kompaktnost následně nanesené speciální povrchové vrstvy. Testovali jsme i laserové značení, ale investice do jeho pořízení by byla příliš vysoká. Navíc pro tento typ výroby s velkým podílem ruční manipulace i neefektivní." popisuje výběr nové technologie Tomáš Pestl.

Dvě mouchy jednou ranou

„Pro jiného zákazníka jsme právě testovali ruční mikroúderové zařízení k označování kovových forem a napadlo nás vyzkoušet toto zařízení i pro označování polykarbonátových přepážek. To se nakonec ukázalo jako ideální řešení“, dodává Tomáš Pestl.

Označení dílu mikroúderem bylo mnohem rychlejší než frézou a navíc u této technologie nehrozilo nežádoucí zahřívání značícího nástroje, a ani riziko zatavení nebo zalomení značicí mikrofrézy v plastovém dílu.

Zákazník testoval novou technologii značení v Anglii

Protože se jedná o díly do osobních vozů, platí zde přísná pravidla a každá změna v technologii výroby musí být pečlivě otestována a schválena.

„Vyzkoušeli jsme zařízení od dvou různých dodavatelů. Naším požadavkem bylo zařízení s bateriovým napájení, které by umožňovalo jednoduchý přenos na další pracoviště a snadnou obsluhu. Důležitým kritériem byla také pořizovací cena zařízení a dostupnost servisní podpory v případě potřeby.

Pro přípravu testovacích vzorků jsme zvolili FlyMarker® mini od AJP-techu, protože splňoval naše požadavky, a navíc byl cenově výhodnější. Označené vzorky jsme odeslali zákazníkovi do Anglie, který je nechal otestovat a následně odsouhlasil změnu technologie značení“, doplňuje Tomáš Pestl.

Snížení zmetkovitosti během značení na minimum a zvýšení efektivity výroby

Značení pomocí FlyMarkeru® mini přineslo okamžité výsledky. Doba potřebná k opracování jednoho dílu včetně jeho označení se zkrátila o 20% a množství zmetků, které vznikalo vlivem značení, bylo sníženo o 95%.  

„Pokud se výjimečně stane, že je díl špatně označen, bývá to způsobeno chybným založením dílu při značení.

Už od počátku jsme věděli, že FlyMarker® mini využijeme pro více účelů. Kromě značení plastových dílů, značíme také například recyklační symboly na kovové formy pro jiného zákazníka. Jeho pořízení mohu z vlastní zkušenosti určitě doporučit“, uzavírá Tomáš Pestl.

 

 DATA | /moje_soubory_pro_clanky/studie_a_reference | logo_Seaborne_Plastics.jpg

Název firmy: Seaborne Plastics, s.r.o.

Sídlo: Tuřanka 1327/100a, 62700 Brno, Slatina

www.seaborne.cz

Pokud vás tato realizace zaujala nebo máte nějaké dotazy k zařízení Flymarker®minineváhejte mě kontaktovat. Rád pomohu s výběrem vhodného značicího zařízení přímo i vám.

Martin Hronec
Martin Hronec
Vedoucí oddělení mechanického značení
MARKATOR