Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Spolehlivé a rychlé měření náklonu v dynamických aplikacích

Spolehlivé a rychlé měření náklonu v dynamických aplikacích

Víte, co potřebuje bagr, nakladač, zvedací plošina nebo robotický manipulátor pro plynulý pohyb, spolehlivé řízení a bezpečný provoz i v náročném terénu? 

Nejen pohybující se stavební nebo zemědělské stroje jsou při své práci často nuceny reagovat na nerovnosti terénu, které se projevují náklonem zařízení, a také přenášením vibrací do jejich pohyblivých součástí jako jsou ovládací ramena apod. Přesto musí být zajištěna jejich stabilita a schopnost bezpečné manipulace i v dynamických podmínkách. S podobnými situacemi se můžeme setkat i u robotických manipulátorů v důsledku změny rychlosti pohybu.

Aby to bylo možné, je potřeba vhodným způsobem monitorovat náklon zařízení i pohyblivých součástí tak, aby byl vliv vibrací a zrychlení plně kompenzován a výsledný signál byl vyhodnocen přesně a rychle.

Měření náklonu v dynamických aplikacích

K měření náklonu v dynamických aplikacích se využívají snímače - akcelerometry, které měří zrychlení pohybu a to na základě kapacitního prvku MEMS (mikroelektromechanický systém), jehož výhodou jsou malé rozměry a absence pohyblivých částí, čímž je zajištěna maximální spolehlivost a dlouhá životnost v nejnáročnějších podmínkách průmyslové a mobilní automatizace, který je však v tomto případě dovybaven přesným integrovaným gyroskopickým měřením.

Zjištěné hodnoty z obou těchto měření jsou pomocí inteligentních algoritmů okamžitě vyhodnocovány a výsledný signál umožňuje spolehlivé, přesné a rychlé monitorování náklonu zařízení a jeho pohyblivých součástí v reálném čase, což je klíčem k maximální dynamice a bezpečnosti zařízení.

Dynamické snímače náklonu Baumer GIM700

Jsou malé, kompaktní a přesto robustní senzory, které umožňují měření polohy s nejvyšší dynamikou a přesností díky nepřekonatelné kvalitě signálu, vysokému rozlišení a minimální chybovosti.

K dispozici jsou ve verzi pro jednoosé i dvouosé snímání náklonu. Jednoosé senzory měří sklon v jedné ose v rozsahu 360°. Dvouosé senzory měří současně ve dvou osách v rozsahu maximálně ± 90°.

Spolehlivé i v extrémně náročných provozních podmínkách

Díky pečlivému výběru materiálů, robustní konstrukci a vysoce odolným povlakům jsou snímače Baumer GIM700DR speciálně navrženy pro použití i v náročném a korozivním prostředí, a proto jsou ideální pro trvalé venkovní použití, zejména v mobilní automatizaci, v terénních aplikacích a to i v pobřežních oblastech nebo na moři.

Jejich ochrana proti korozi je ověřena rozsáhlými testy v solné mlze a odpovídá nejvyšší kategorii korozivity CX podle norem EN 60068-2-52 a EN ISO 12944. Mechanickou odolnost charakterizuje vysoká odolnost proti nárazům a vibracím 200 g / 20 g.

Jednoduchá integrace

  • Pro maximální spolehlivost a optimální přenos pohybu je možné snímače jednoduše mechanicky namontovat pomocí robustních šroubů M6. Je zapotřebí pouze rovná, dostatečně velká plocha. Další zásahy do mechaniky již nejsou nutné.
  • Standardní průmyslové konektory M12 uzpůsobeny pro extrémní venkovní podmínky zajišťují spolehlivý a nerušený přenos signálů a dat i při vysokém mechanickém a chemickém namáhání způsobeném změnami teplot, nečistotami, nárazy nebo vibracemi.
  • Díky „plug and socket“ spojům na snímači lze sběrnicovou kabeláž a napájení přenášet přes několik účastníků sběrnice.

Široké aplikační využití

O vysoké přesnosti měření, rychlosti odezvy, robustním provedení, snadné integrovatelnosti a maximální spolehlivosti už byla řeč. Doplnil bych ještě rozšířený teplotní rozsah od -40...+85 °C, vysoký stupeň krytí až IP67 a IP69K pro maximální bezpečnost a nejlepší elektromagnetickou kompatibilitu díky konstrukci vyhovující normě E1.

Všechny tyto vlastnosti snímačů Baumer GIM700 umožňují snadné, efektivní a spolehlivé měření náklonu v dynamických aplikacích ve standardních i extrémně náročných provozních podmínkách.

 

Pokud máte zájem o bližší informace, neváhejte mě kontaktovat, rád Vám pomohu s výběrem toho nejvhodnějšího snímače pro Vaši aplikaci.

 

Ondřej Štěpánek
Ondřej Štěpánek
Produktový specialista pro průmyslové enkodéry
BAUMER