Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Technologie REA JET DOD zvládla potisknout všechny druhy pytlů v náročném provozu Vápenky Vitošov s.r.o.

Technologie REA JET DOD zvládla potisknout všechny druhy pytlů v náročném provozu Vápenky Vitošov s.r.o.

Pro potisk pytlů s omítkovou směsí potřebovali ve Vápence Vitošov technologii, která chod v prašném prostředí zvládne bez problémů.

Vápenka Vitošov potřebuje spolehlivě značit pytle ve velmi prašném prostředí

Jedním z produktů Vápenky Vitošov jsou pytle naplněné suchou omítkovou směsí, na kterých dle certifikace ISO a typu obalu nesmí chybět například datum výroby, datum spotřeby nebo výrobní šarže. A tisknout tyto údaje na pytle v prašném prostředí, byl před rokem 2016 pro Vápenku Vitošov problém – stávalo se, že původní systém nebyl schopen některé pytle označit.

Tiskové hlavy předchozí značicí technologie museli čistit od prachových částic 4× za 8hodinovou směnu a nevyhnuli se ani častým servisním zásahům. Zařízení navíc nebylo schopné spolehlivě vytisknout potřebné údaje na pytle, které na dopravníku ležely blízko u sebe – zařízení nerozpoznalo, kde jeden pytel končí a druhý začíná. A když se linka pozastavila a znovu rozjela, nedokázalo zařízení dokončit započaté značení. Stávalo se tak, že některé pytle nebyly patřičně označené, což se nelíbilo německé certifikační společnosti.

Vzhledem k těmto problémům přišel čas na výběr nového dodavatele značicícho systému.

AJP-tech nabídl řešení, které potiskne každý obal

Vápenka Vitošov poptala kvůli nové značicí technologií tři dodavatele. „Dva dodavatele jsme našli na internetu a AJP-tech jsme znali z minulosti jako našeho dodavatele průmyslových snímačů. Když jsme se dozvěděli, že v AJP-tech dodávají i značicí systémy, hned jsme je do výběrového řízení zařadili,” vysvětluje výrobní mistr, pan Křupka. 

„Zbylé dvě firmy sice nabízely značicí zařízení levněji, ale šlo o prakticky stejnou technologii, kterou jsme používali doposud. AJP-tech byl ve výběrovém řízení jediný, kdo nabídl řešení, které potiskne všechny obaly za jakýchkoliv podmínek,” doplňuje pan Křupka. Tímto řešením byl značicí systém REA JET DOD.

Garance potištění všech pytlů byla pro finální rozhodnutí prioritní. Výrobního mistra pana Křupku navíc zaujaly i další výhody systému, například princip mechanického ovládání uzávěrů ventilu, které považuje za spolehlivější než elektronické.

REA JET DOD si vyzkoušeli v reálných podmínkách

„V roce 2016 jsme se s AJP-techem dohodli na zapůjčení technologie REA JET DOD k otestování v reálných podmínkách. Při něm se rychle potvrdilo, že nový systém čitelně označí všechny pytle nezávisle na jejich vzdálenosti od sebe,” uvádí pan Křupka.

Během testovacího provozu technici nastavili optimální velikosti znaků, délku textu i jeho umístění na obalu. Ve vápence používají zhruba 40 různých formátů a pro každý mají speciální úlohu uloženou v paměti značicího systému. I tento požadavek zvládla REA JET DOD na výbornou.

Nic už proto nebránilo objednání. Instalace a zprovoznění systému zabralo jen necelé 3 hodiny

.

Hned po uvedení do provozu se operátoři přesvědčili, jak je REA JET DOD oproti předchozímu systému nenáročná na údržbu. V předchozím stroji museli čistit tiskové hlavy každé 2 hodiny, což během 8hodinových směn výrazně zpomalovalo provoz. Značicí hlavy a dopravník se totiž nachází v části provozu, která je oddělena plotem a brankou, a bez zastavení linky se do ní zaměstnanci nedostanou. 

Nyní za úplně stejné prašnosti vyčistí technik tiskovou hlavu pouze jednou, na začátku směny. Za směnu tak označí ještě víc obalů.

Podívejte se na krátké video z reálného značení

Za rok potisknou 2 miliony pytlů

REA JET DOD používají ve Vápence Vitošov do dnešního dne a za rok označí v průměru přes 2 miliony pytlů se sypkými hmotami. Zařízení později doporučili také kolegům z jiné části výroby, kteří modernizovali linku na balení hydrátů a vápna a řešili stejnou situaci. Ti koupili REA JET DOD v roce 2018 a nyní tak mají ve Vápence Vitošov dva značicí systémy od AJP-tech.

 GFX | logos | logo_Vapenka_Vitosov.png

Název: Vápenka Vitošov s. r. o.

Sídlo: Hrabová, Česká republika

Počet zaměstnanců: 165

Roční obrat: 750 milionů Kč

www.vitosov.cz

S otázkami se obraťte na produktového specialistu

Pokud Vás tato realizace zaujala nebo máte nějaké dotazy k této technologii, neváhejte mě kontaktovat. Rád pomohu s výběrem a instalací vhodné značicí technologie i vám.

Milan Kostečka
Milan Kostečka
Vedoucí oddělení inkoustového, laserového a elektrochemického značení
REA JET | LASEREVO | SCHILLING