Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Zamezte záměnám nástrojů a usnadněte si inventury

Zamezte záměnám nástrojů a usnadněte si inventury

Dnes máme pro Vás tip jak jednoduše, levně a trvale označit vlastní nářadí, nástroje nebo přípravky a zamezit tak nežádoucím záměnám, anebo zdlouhavému dohledávání při inventurách.

Každý si občas potřebuje udělat pořádek ve svých věcech. Pokud ve Vaší firmě používáte různé přípravky na zakládání obrobků, nástroje na obrábění, nebo velkou spoustu drahého nářadí, je dobré si je označit. Nabízí se možnost použití lihových popisovačů nebo samolepek, ale je jen otázkou času, kdy se setřou nebo odlepí.

Navíc pro označení nástrojů jako jsou frézy nebo vrtáky jsou přímo nepoužitelné. 

Jakou technologií vybrat pro interní označování nástrojů nebo přípravků?

Samolepky a etikety jsem již zmiňoval. Jejich aplikace je poměrně jednoduchá, ale životnost omezená. Oděrky, mastnota, prach či vyšší teplota nebo vlhkost, výrazně ovlivňují jejich adhezi i čitelnost. Navíc pro jejich aplikaci nemusí být na některých nástrojích nebo nářadí dostatečně velký prostor.

Laserové značení je určitě dobrá volba, pokud už Vaše společnost disponuje tímto poměrně nákladným přístrojem. Výsledné značení je trvalé, precizní a díky možnosti dosáhnout vysokého kontrastu i výborně čitelné. Pokud budete laserem značit velké série stejných předmětů, tak čas potřebný na přípravu značení "rozpustíte" do mnoha kusů. Ale pokud se chystáte laserem označovat předměty rozdílné velikosti či materiálu, bude Vás příprava každého značení stát mnohokrát více času, než samotné značení, což bude ve výsledku dost neefektivní. Další nevýhodou je i omezená mobilita laseru. 

Ruční mikroúderové značení je obdobně velmi profesionální způsob průmyslové identifikace, jako výše zmiňovaný laser. Výsledné značení je trvalé a čitelné. Použití ručních značicích mikroúderových přístrojů s bateriovým napájením umožňuje maximální mobilitu a oceníte zejména při označování rozměrnějších přípravků a nástrojů. Cenově je tato technologie výrazně dostupnější než laser, ale jeho použití má určitá omezení a to zejména u velmi malých předmětů s nedostatečnou opěrnou plochou. Pro tyto případy budete potřebovat stojan a vhodný přípravek pro uložení značeného dílu pro značení.  Pokud toto stolní pracoviště využijete i pro více značení ve Vašem provozu, je to výborná volba.

Ale, co v případech, kdy nepotřebujete značit velké série a přesto chcete vyřešit interní označování profesionálně?

Máme pro Vás jedno velmi jednoduché řešení! Jmenuje se Schilling.

Jedná se o elektrochemické značicí zařízení, které se pohodlně vejde do kufříku a umožňuje rychle, trvale, precizně a levně označit elektrovodivé materiály různých tvarů a velikostí, například firemními logy, grafikou, texty, čísly nebo 1D a 2D kódy.

Postup je velmi jednoduchý:

  • na malé tiskárně si rychle připravíte šablonku s obsahem značení dle Vašich požadavků
  • přiložíte razítko na označovaný předmět a krátce (několik sekund) necháte působit značicí elektrolyt

Žádné složité nastavování opravdu nehrozí, a proto je možné interní označování realizovat rychle a efektivně. Pár předmětů jsem označil na ukázku.

Další výhody:

  • Díky velmi příznivé pořizovací ceně je tato technologie vhodná i pro velmi malé série!
  • Široké využití nejen pro interní značení. Elektrochemické značení nemá deformační účinky, nezpůsobuje žádné vlasové trhliny, strukturální změny ani tepelné poškození povrchu značeného materiálu. Proto je tato technologie značení vhodná i pro označování vysoce citlivých částí jako jsou chirurgické nástroje, implantáty a výrobky pro potravinářský, letecký a automobilový průmysl. 
  • Pro značení větších sérií nabízíme dodávku šablon s velmi dlouhou životností.

Pokud se chcete dozvědět více, anebo máte zájem o nezávaznou cenovou nabídku, neváhejte mě kontaktovat.

Ing. Martin Bulenínec
Ing. Martin Bulenínec
Vedoucí oddělení průmyslových snímačů a kamerových systémů
BAUMER | IOSS