Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Ultrazvukové snímače jako první volba

Ultrazvukové snímače jako první volba

Ultrazvukové snímače jsou často opomíjená volba při výběru odměřovacích, anebo detekčních snímačů. Ve většině případů jen kvůli obavám z obtížnějšího nastavení, protože zvukový kužel není vidět. Není to škoda? Dnes Vám ukážeme spoustu výhod a možností, které přinášejí ultrazvukové snímače Baumer U300|U500, kvůli kterým se vyplatí o nich uvažovat jako o první volbě.

Zjistit více o:

Ultrazvukové snímače jsou výborným pomocníkem v případech, kdy je potřebné měřit vzdálenost od transparentních objektů, resp. ve všech aplikacích, kde se vyskytují tzv. opticky náročné povrchy. To ale nejsou jediné případy, kdy je vhodné ultrazvukové snímače použít.

Většina lidí se vyhýbá používání ultrazvukových snímačů, protože nevidí, kam přesně míří. Na začátku je nutno přiznat, že ani u těchto snímačů to nebude jinak. Ale díky integrovanému rozhraní IO-link můžete vidět výrazně víc než doposud.

Program "Baumer Sensor Suite" Vám umožní zjistit naměřenou vzdálenost a ověřit tak, zda je snímač nasměrován tam, kam má. Tím to ale nekončí. Uvidíte také informaci o kvalitě signálu, takže v podstatě vidíte, zda se snímač "dívá" na správné místo. 

Toto všechno umožňuje robustnost výsledného měření nebo detekce. 

Podívejte se na video, kde se dozvíte více o možnostech nastavení a filtrování ultrazvukových snímačů, a také o tom, jak lze tyto možnosti prakticky využít.  

 

Dokonalá kombinace vysoké přesnosti, velkého dosahu a kompaktnosti

Aby bylo možné ocenit přínos ultrazvukových snímačů, je potřebné vnímat kombinaci všech výše uvedených faktorů současně.

  • Vysoká přesnost v celém rozsahu měření

Díky způsobu stanovení vzdálenosti (měřením času), je prakticky jedno, ve které části měřicího rozsahu se objekt nachází, jestli na začátku rozsahu, anebo až na jeho konci. Přesnost je stejná (0,3 mm) v celém rozsahu, což je výhodou např. v porovnání s triangulačními optickými snímači, u kterých se přesnost na konci rozsahu zhoršuje.

  • Velký dosah v malém pouzdru

Typ U300 disponuje dosahem 0,5 metru a typ U500 poskytuje dosah 1 metr. Opět v porovnaní s optickými triangulačními snímači umožňují ultrazvuky zajistit až 2x větší dosah. Pouzdra těchto snímačů jsou malá a lehká, a proto se snadno integrují i do prostorově omezených a robotických aplikací.

  • Cena

Hlavní přednosti odměřovacích a detekčních ultrazvukových snímačů Baumer U300 a U500 již byly zmíněny, ale není možné opomenout ani otázku ceny. V porovnání s přesnými laserovými snímači jsou pořizovací náklady na ultrazvukové snímače přibližně třetinové. 

Výhody měření a detekce ultrazvukovými snímači

Univerzální identifikace objektů i v znečištěném prostředí

  • Bezkontaktní detekce jakéhokoli materiálu, povrchu, barvy nebo průhlednosti.
  • Necitlivost na prach, okolní světlo nebo vlhkost.

 Vysoká bezpečnost procesu díky rychlým a spolehlivým výsledkům měření

  • Velký měřicí rozsah a vysoké rozlišení.
  • Jedinečná kombinace nejkratší slepé oblasti na trhu a velkého rozsahu nabízí nové možnosti pro konstrukci strojů a zjednodušuje proces jejich navrhování.
  • Stabilní výsledky měření v celém rozsahu snímače.

Široká flexibilita nastavení a provozního využití

  • Snadná konfigurace měřicího rozsahu pomocí qTeach nebo IO-link.
  • Možnost volby přednastavené šířky zvukového kužele (úzký, střední, široký) zjednodušuje nastavení a zvyšuje variabilitu využití, což snižuje potřebu různých variant snímačů v provozu.

V jakých aplikacích ultrazvuky určitě oceníte

Pokud máte zájem o bližší informace nebo právě řešíte, jak zajistit spolehlivou kontrolu ve Vašem provozu, neváhejte mě kontaktovat, rád vyberu optimální snímač na míru přímo pro Vás.

 

Ing. Martin Bulenínec
Ing. Martin Bulenínec
Vedoucí oddělení průmyslových snímačů a kamerových systémů
BAUMER | IOSS