Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Snadná a rychlá obnova VIN kódu

Snadná a rychlá obnova VIN kódu

Jak provést obnovu VIN kódu na karoserii dopravního prostředku po servisní výměně dílu nebo ztrátě čitelnosti způsobené korozí? Jak vyznačit VIN kód na obtížně přístupných místech? Které značicí zařízení Vám garantuje profesionální výsledek? 

VIN kód (Vehicle Identification Number) je jedinečný, mezinárodně uznávaný identifikátor motorových vozidel, který slouží nejen k identifikaci vozidla, ale také k dohledání a prověření důležitých výrobních informací (výrobce, datum výroby, model), počtu najetých km, historii servisů včetně informací o poškození vozidla. VIN kód je tvořen kombinací 17 písmen a číslic, která o vozidle prozradí vše.

Zajímavostí je, že pro jistotu a z důvodu vyloučení záměny, ve VIN kódu nenajdete písmena I, O a Q, které by mohly být chápány jako 0 nebo 1. 

Originální značení VIN kódů výrobcem

K označení karoserie VIN kódem využívají výrobci vozidel různé technologie jako je např. laserové značení, mikroúder, ale nejčastěji rytí. Hloubka označení musí být dostatečná, aby byl kód trvalý a čitelný i když je přelakovaný nebo zrezlý.

Obnova VIN kódu

Nejčastější situace, kdy je potřeba dodatečně vyznačit VIN kód, nastává:

 • po opravách vozidel poškozených při nehodách, kdy dojde k zániku celé ražby čísla VIN nebo i jeho části, 
 • při zasažení ražby čísla VIN korozí v takovém rozsahu, že se jeden nebo více znaků stane nečitelným,
 • při dovozu vozidla ze zemí mimo EU, např. ze zemí, kde se běžně označení VIN u vozidel standardně neprovádí,
 • při poškození ražby čísla VIN metalografickou zkouškou provedenou Policií ČR,
 • při výměně skeletu karoserie za nový.

Obnovení VIN kódu provádějí například na stanicích technické kontroly nebo tuto službu nabízejí vybrané servisy a opravny vozidel. Protože se jedná o ochranný prvek vozidla, je potřeba získat souhlas příslušeného dopravního úřadu a na základě platného povolení je možné chybějící nebo nečitelný VIN kód doplnit.

Při jeho obnově je nutné dodržet předepsaný formát a také "obvyklé" místo.

Náhradní značení VIN kódu je prováděno různými technologiemi. Jednou z nich je například značení mikroúderem.

Ideálním pomocníkem pro označení automobilových součástí jsou proto ruční mikroúderová značící zařízení, a to hned z několika důvodů: 

 • Mobilita - ruční mikroúderová značící zařízení jsou lehká, snadno přenosná, což umožňuje pracovníkům značit díly na libovolném místě a bez složité manipulace s těžkými předměty. 
 • Efektivnost - zařízení využívající mikroúder pro značení čísel a písmen umožňují velmi rychlé a efektivní značení.
 • Trvanlivost - vyznačení VIN kódu ručním mikroúderovým značícím zařízením je trvanlivé a odolné proti oděru, což zajišťuje dlouhodobou identifikaci automobilové součásti.
 • Cenová dostupnost - výborný poměr ceny a výkonu.

Profesionální obnova VIN kódu pomocí značicího přístroje FlyMarker mini 120/45 plus

Německý výrobce Markator vyrábí a dodává značicí jednotky pro značení VIN kódů předním automobilkám po celém světě, a na základě těchto mnohaletých zkušeností vyvinul i profesionální ruční značicí přístroj, který je schopen jednoduše, precizně a trvale obnovit VIN kódy na automobilových součástech.

FlyMarker mini 120x45 plus  je ruční mikroúderový značicí přístroj, který umožňuje docílit hluboké, precizní a trvalé značení kovových i plastových dílů. Jedná se o "All-In-One zařízení", které v sobě obsahuje vše potřebné – napájecí zdroj, řídicí a výkonovou jednotku, ovládací displej a klávesnici, mechaniku pojezdu, elektromagnet a značicí jehlu. Nepotřebuje tedy žádný další ovládací hardware, žádné externí řídící jednotky, kabely ani tablety.

Disponuje dvojitým zesíleným samomazným lineárním vedením v obou osách, což zvyšuje jeho mechanickou odolnost a umožňuje dokonalou opakovatelnost značení. To znamená, že můžete vícekrát opakovat značicí cyklus na jednom místě, a tím docílit hlubšího a trvalejšího označení při zachování precizního výsledku a výborné čitelnosti výsledného značení. Extra hluboké značení je možné dosáhnout využitím silného magnetu. 

Značící jehla se pohybuje kolmo v celém rozsahu značícího pole 120 x 45 mm, co zaručuje symetrický, kruhový tvar všech vyznačených bodů (výborná čitelnost značení) a dlouhou životnost značicí jehly a mechaniky pojezdu (na rozdíl od výkyvného vedení jehly).

Značicí pole 120 x 45 mm je možné bezezbytku využít a vyznačit VIN kódy, jejichž formát je nejčastěji právě 120 mm.

Značení VIN kódu na špatně přístupných místech

Pokud by, jste se náhodou při značení nedostali se standardní opěrnou přírubou na místo, které potřebujete označit, nemusíte se bát. FlyMarker mini 120/45 plus disponuje odnímatelnou přírubou, která Vám dává několik možností, jak tento problém vyřešit. Přírubu můžete posunout do vhodnější polohy, případně úplně demontovat a nahradit jinou.

V případě, že tvar standartní odnímatelné příruby nedovoluje její použití kvůli komplikovanému značenému povrchu dílu nebo nedostatečnému opěrnému prostoru, je možné využít nastavitelnou dvoubodovou přírubu, která omezení standartní příruby eliminuje.

V případě, kdy je potřeba označit specifická místa, pro které se standardní příruby nehodí, je možné vyrobit speciální opěrnou přírubu přímo na míru například využitím 3D tisku a použitím kvalitních materiálů vhodných do průmyslového prostředí. 

Hlavní výhody značení VIN kódu FlyMarkerem mini 120/45 plus

 • Profesionální značicí zařízení "All-In-One"
 • Jednoduché a intuitivní ovládání
 • Precizní výsledky značení i na těžko přístupných místech
 • Široká škála volitelného příslušenství
 • Vynikající poměr ceny a výkonu

V případě, že máte zájem o nezávaznou cenovou nabídku na značicí zařízení, neváhejte mě kontaktovat.

 

Martin Hronec
Martin Hronec
Vedoucí oddělení mechanického značení
MARKATOR