Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Nové chytré profilové snímače BAUMER OXM

Nové chytré profilové snímače BAUMER OXM

Ideální pomocník pro řešení i náročnějších aplikací jednoduchou cestou. Efektivní in-line kontrola dílů nezávisle na jejich tvaru a pozici, precizní robotické polohování a další využití.

Pravděpodobně jste se již setkali s potřebou zajistit kontrolu správného tvaru nebo pozice dílů ve Vašem provozu. Většinou se nejedná o nijak zvlášť náročný úkol a je možné jej vyřešit použitím běžných pozičních nebo odměřovacích snímačů. Úkol začíná být složitější, pokud nejsou kontrolované objekty pokaždé ve stejné pozici, na lince je současně více různých dílů, anebo zkrátka potřebujete kontrolovat více hodnot. Možností jak zajistit spolehlivou kontrolu i v těchto situacích je samozřejmě více:

  • přidávání jednoduchých snímačů, které by zajistily potřebnou kontrolu,
  • mechanické přenastavení linky při každé změně dílu tak, aby byla možná kontrola jednoduchým snímačem.

Zatímco první řešení může být efektivní, pokud si vystačíte s jedním nebo dvěma běžnými snímači navíc, při potřebě použití většího počtu snímačů ale může vést k vytvoření složitého měřicího stanoviště, jehož nastavení nebo úpravy mohou být složité a cenově nákladné. Podobně i druhé řešení nemusí být vždy efektivní. Zejména pokud se díly na lince mění často. Pak hrozí i častější odstávky a prostoje potřebné pro přenastavení snímačů.

Naštěstí v dnešní době už máme možnost jak vyřešit i složitější kontroly jednoduše:

Jedná se o multifunkční 2D snímače profilu, které umožňují rychlou a snadnou kontrolu velkého množství procesních kroků. 

Tato kompaktní a lehká zařízení typu "vše v jednom" fungují tak, že promítají laserovou čáru na kontrolovaný objekt, promítané světlo se od objektu odráží a zobrazuje se na integrované kameře uvnitř snímače. Tím je změřen dvourozměrný profil povrchu objektu. Pomocí předdefinovaných integrovaných měřicích nástrojů lze měřit a kontrolovat rozměry objektů podél laserové linie (X-Z). To umožňuje rozsáhlé analýzy profilů pro testovací a kontrolní úlohy, jako je kontrola výšky montážních dílů, kontrola kolizí při montáži a také kontrolní a polohovací úlohy v robotice.

Hlavní výhodou je možnost provedení více kontrol na snímaném profilu současně. Pokud například potřebujete zkontrolovat více rozměrů, anebo jen zjistit, zda je díl správně otočený, je možné zrobustnit výsledek tím, že zkontrolujeme rozměry i tvar dílu. Jednotlivé kontroly je možné propojit mezi sebou. Navíc lze kontrolovat díly, které nejsou přesně zapolohované. Profilometr si díl nejprve najde a podle jeho polohy si přenastaví kontrolní oblasti.

Ve videu níže je ukázka použití profilového snímače ke třídění na základě polohy dílu.

Jednoduchá instalace a extrémně snadné nastavení

Kalibrované profilové snímače se velmi snadno nainstalují a jsou okamžitě připraveny k použití. Po připojení jej můžete různými způsoby nastavovat pomocí integrovaného webového prohlížeče, a to zcela bez externího softwaru.

Zobrazení informací jsme vymysleli maximálně přehledně a ihned uvidíte vše potřebné v reálném čase. I bez zdlouhavého čtení manuálů, jednoduše na pár kliknutí, nastavíte snímač přesně podle Vašich potřeb a nemusíte se zbytečně dlouho trápit složitým nastavováním. Ušetříte tak čas nejen sobě, ale minimalizujete odstávku linky při počáteční integraci snímače.

K dispozici všechna komunikační rozhraní

Samozřejmostí jsou různé komunikační sběrnice, možnost triggrování, anebo připojení enkodéru. Velký výběr rozhraní a protokolů (Profinet, Modbus TCP, UDP, IO-Link, analogové a digitální výstupy) umožňuje rychlou a snadnou integraci do automatizačního prostředí. Možné je také přímé propojení s IT a cloudovými připojeními pomocí OPC UA. Kromě funkce měření profilu nabízejí senzory OXM200 snadný přístup k sekundárním údajům, jako je teplota nebo provozní hodiny. Ty jsou základem pro optimalizaci procesů a pro zvýšení celkové efektivity linky (OEE).

Parametry

 

 

Technické parametry a dostupné verze profilových snímačů Baumer OXM najdete ZDE.

Aplikační využití

Tyto snímače nacházejí uplatnění zejména v různých in-line kvalitativních kontrolách, a také v robotických aplikacích, kde usnadňují precizní polohování. Jenom pár příkladů z mnoha možností využití najdete níže.

Pokud máte zájem o bližší informace nebo právě řešíte, jak zajistit spolehlivou kontrolu ve Vašem provozu, neváhejte mě kontaktovat, rád vyberu optimální snímač na míru přímo pro Vás.

Ing. Martin Bulenínec
Ing. Martin Bulenínec
Vedoucí oddělení průmyslových snímačů a kamerových systémů
BAUMER | IOSS