Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Netradiční technika pro zdobení velikonočních kraslic

Netradiční technika pro zdobení velikonočních kraslic

Velikonoce se pojí s řadou tradic a mezi jedny z nejoblíbenějších patří pletení pomlázky a barvení vajíček. Dekoračních technik je celá řada, a proto jsme se rozhodli vyzkoušet jednu netradiční, ale nám vlastní. A jak to dopadlo? Posuďte sami 😉.

Původně jsme Vám chtěli "jen" popřát Veselé velikonoční svátky, ale nenašli jsme žádný originální obrázek, kterým bychom naše přání doplnili 🙁. Tak jsme se rozhodli vytvořit fotografii vlastnoručně "nazdobených" velikonočních kraslic! Nakoupili jsme karton bílých vajec a rozhodli se vyzkoušet některou z našich značicích technik.

A protože Velikonoce mají být veselé, tak budeme používat hodně barev, ale i obrázky!

Výběr techniky značení

Výrobci vajec běžně značí technologií CIJ (Continuous inkjet), ale toto typické značení na potravinách zná asi každý např. v podobě data spotřeby, čísla šarže, přímo na vajíčkách nebo na obalech potravin. Je to efektivní technologie, pokud máte jednoduché zadání - čísla, texty nebo DMC kód. Ale pro náš dnešní úkol to nestačí.

Velikonoční kraslice musí být barevné, veselé a třeba i s obrázky

Barevné obtisky nemáme, etikety by nevypadaly dobře, tak budeme značit přímo, a ještě k tomu ve vysokém rozlišení! A budou i obrázky! 🤩

Jak jsme zdobili kraslice

Většinou kraslice zdobí ženy, ale u nás se úkolu ujal muž - Lukáš Vodáček, specialista na inkoustové značicí technologie, a zvolil si k tomu zařízení, které dobře zná - REA JET HR. Jedná se o inkoustové značicí zařízení, které umožňuje tisk nejen textů, číselných informací, 1D a  2D kódů, ale i grafických prvků jako jsou firemní loga nebo právě obrázky.

Navíc toto zařízení umožňuje velmi jednoduchým a čistým způsobem výměnu barevné kazety, takže se nemusíme bát nepořádku ani složitého čištění zařízení po změně odstínu.

"Veselé Velikonoce"

Natisknout text "Veselé Velikonoce" je hračka. Systém umožňuje výběr z různých typů fontů, ze kterých si zvolíte ten, který se Vám líbí nejvíce. Jestli je text v češtině nebo čínštině je úplně jedno, díky vysokému rozlišení tisku je možné vyznačit i netradiční typy písem. Požadovaný text jednoduše napíšete prostřednictvím klávesnice na kontroleru, kde přehledně uvidíte, jak bude vypadat. 

Jediné, s čím se musíme trošku "vypořádat", je oblý tvar vajíčka. Při vhodném nastavení výšky a šířky značení je možné dosáhnout potisku i bez tvarové deformace v okrajových částech textu.

Značení obrázků

Je libo kytičky, zajíčka, anebo firemní logo? Pro REA JET HR to není žádný problém. Vhodný obrázek může být například ve formátu .bmp, .png aj. Jednoduše si jej stáhnete do svého počítače a pomocí programu LabelCreator od REA JET, ve které si provedete potřebné úpravy.

V editoru programu si můžeme nastavit velikost obrázku s ohledem na výšku tisku jednotlivých tiskových kazet. Jedna tisková kazeta umí natisknout značení do výšky 12,7 mm a pro vyšší značení můžete seskupit až 4 kazety a tisknout značení o výšce až 5 cm. 

My jsme si vystačili 1 kazetou na texty, logo a kytičky a 2 kazetami na králíčka.

Když jste spokojeni, tak si finální obrázek odešlete přímo do kontroleru zařízení a můžete tisknout.

Barva obrázku

Barvu obrázku lze jednoduše změnít výměnou tiskové kazety. K dispozici máme velkou řadu barevných odstínů, takže si můžete vybrat podle vlastní fantazie a s ohledem na značený materiál. 

My jsme zvolili veselé odstíny jarních barev - žlutou, červenou, zelenou, modrou a černou, vhodné pro nesavé povrchy. 

Máme nazdobeno, nefoceno, tak můžeme udělat to nejdůležitější....

Pokud Vás zajímá využití značicí technologie REA JET HR nejen v potravinářském průmyslu, neváhejte mě kontaktovat. Rád Vaše dotazy zodpovím.

 

Lukáš Vodáček
Lukáš Vodáček
Technik
Inkoustové značicí systémy REA JET