Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Jak označit velmi tmavý předmět s extrémně vysokou teplotou povrchu?

Jak označit velmi tmavý předmět s extrémně vysokou teplotou povrchu?

Jakou technologií vyznačit čarový kód nebo DataMatrix, na tmavý železný výrobek s teplotou povrchu přesahující 800 °C? A jak zajistit dostatečný kontrast značení, aby jej bylo možné přečíst kamerovou čtečkou?

Máme pro vás "žhavý" tip.

Praxe někdy přináší i takové aplikace, u kterých si s jednou značicí technologií nevystačíte. Když jeden z našich zákazníků potřeboval označit železné odlitky strojově čitelných kódem, bezprostředně po jejich vyrobení, začali jsme přemýšlet, jak to, co nejlépe provést.

Bylo jasné, že bude nutné použít bezkontaktní značení, kterému nebude vadit velmi horké prostředí. Zároveň bylo třeba vybrat takovou technologii, která má dostatečné rozlišení pro značení 1D a 2D kódů, a navíc je schopná docílit velmi dobrého kontrastu označení, pro následné strojové čtení.

Žhavý a tmavý povrch

Železné profily jsou samy o sobě velmi tmavé a vyznačit na ně strojově čitelný čarový kód za běžné teploty, je velmi jednoduché - čarový kód nebo DMC můžete natisknout bílým inkoustem technologií REA JET HR za pár sekund. Kontrast značení bude sice perfektní, ale tento tato technologie, se bohužel nedá aplikovat na velmi horký povrch.

Ideálním řešením by bylo použití vláknového laseru, ale na našem tmavém povrchu by nebylo dostatečně kontrastní a tedy ani dobře čitelné pro kamerové čtečky.

Jak tedy označit takové výrobky?

Snadné řešení ve 2 krocích

Krok č. 1: nástřik teplotně odolné podkladové barvy na žhavý povrch

Pro nástřik podkladu, jsme v našem případě, použili bezkontaktní inkoustovou technologii REA JET ST (Spray technology), která umožňuje nástřik velkých ploch, ale také i tisk kontrolních bodů a linek nebo vyznačení textů.

Tato technologie je vhodná pro značení savých i nesavých materiálů, ale také pro aplikace vrstev laků, lepidel, protikorozních ochranných nástřiků apod.

Pro naše značení jsme využili speciální bílý inkoust na olejové bázi HSF-WS-040 od REA JET. který je vhodný pro aplikaci na horké povrchy s teplotou až 800 °C. Barva je vhodná na nesavé povrchy jako je ocel, nerez, hliník a jiné.

Výhodou je, že před samotným nástřikem není třeba žádné přípravy nebo čištění povrchu. Dobré adhezi inkoustu nevadí ani lehce mastný povrch.

 

Krok č. 2: značení čarového nebo DMC kódu

Ke značení 1D a 2D kódů, jako jsou například čarové nebo DataMatrix kódy, je potřeba použít technologii s dostatečným rozlišením. V našem případě jsme použili vláknový laser Gold Line od LaserEvo, kterým jsme do předem připraveného bílého nástřiku, ještě za horka vyznačili požadovaný kód.

Výsledné značení je velmi dobře kontrastní, a proto jej spolehlivě přečte i kamerová čtečka.

Kombinací těchto dvou značicích technologií se podařilo propojit výhody jednotlivých značicích systémů a dosáhnout požadovaného výsledku.

Pokud máte zájem o bližší informace o jednotlivých technologiích, anebo řešíte jak označit vaše výrobky, neváhejte a ozvěte se, rádi pomůžeme i vám.

 

Milan Kostečka
Milan Kostečka
Vedoucí oddělení inkoustového, laserového a elektrochemického značení
REA JET | LASEREVO | SCHILLING