Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Barevné velikonoční značení vláknovým MOPA laserem

Barevné velikonoční značení vláknovým MOPA laserem

Jaro září všemi barvami a stejně jako naše velikonoční kraslice, které jsme tentokrát vyznačili pomocí vláknového laseru.  

Jaro je plném proudu a po šedivé zimní přestávce se všude kolem objevuje víc a víc barev. A to mě inspirovalo k tomu, abych Vám blíže představil laserovou značicí technologii, která umožňuje širokou škálu barevného značení. 

A když máme Velikonoce téměř za dveřmi, tak motiv pro značení je jasný! 😊

Vhodné materiály pro barevné značení laserem

Ne všechny materiály jsou vhodné pro barevné laserové značení. Nejčastěji se používají kovy jako hliník, nerezová ocel a titan.

Titan lze relativně snadno označit, ale jeho komerční využití je vzhledem k jeho ceně poněkud omezené. Většinou se využívá na výrobu šperků a luxusních produktů, jako jsou hodinky.

Hliník je omezen z hlediska barevnosti značení pouze na dvě barvy – bílou a šedou.

A proto je nejvhodnějším materiálem nerezová ocel, na které je možné při různých parametrech laserového značení vytvořit nejširší škálu barevných odstínů. Použití nerezové oceli je v oblasti spotřebního zboží velmi rozšířené – od mobilních telefonů, užitkových předmětů jako je kuchyňské náčiní (například různé nádoby a nože), dárkové předměty, šperky, hodinky a spousta kovových součástí v průmyslu.

Jak vzniká barevné značení a jaké parametry je ovlivňují

Pro barevné značení nerezových předmětů se využívají vláknové lasery. Dopadající laserový paprsek zahřeje místo na povrchu na teplotu, která je dostatečně vysoká na to, aby došlo k oxidaci kovu a tím dojde k trvalé změně v barvě povrchu – značení.

Proces barevného značení je řízený tepelně, a proto výsledek značení ovlivňuje kvalita materiálu, jeho povrchová úprava a také tloušťka. Silnější materiály jsou schopné lépe odvádět teplo z povrchu, zatímco příliš tenké se mohou vlivem tepelného zatížení a nedostatečnému odvodu tepla zdeformovat.

Vhodná zařízení pro barevné laserové značení

Typicky se jedná o MOPA vláknové značicí lasery, které ve srovnání se standardními vláknovými značicími lasery mohou lépe řídit parametry, jako je výkon, frekvence, trvání pulsu atd.

Řízením těchto parametrů je možné ovlivnit množství energie absorbované kovem, což má za následek různé zbarvení výsledného značení.

V našem případě BAREVNÉHO VELIKONOČNÍHO ZNAČENÍ jsme použili vláknový MOPA laser Gold Line LaserEVO, který je vhodný nejenom pro značení kovů, ale také pro označování některých plastových dílů.

 

Veselé barevné velikonoční značení

Podívejte se na malou ukázku barevného značení.

Využití barevného laserového značení

Je stále rozšířenější, protože umožňuje realizovat plnobarevné označení bez spotřebního materiálu jako jsou barvy, šablony apod.

Pokud Vás zajímají další informace k laserovému značení, neváhejte mě kontaktovat.

Milan Kostečka
Milan Kostečka
Vedoucí oddělení inkoustového, laserového a elektrochemického značení
REA JET | LASEREVO | SCHILLING

 .