Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

5 aplikacích z farmaceutického průmyslu, ve kterých se bez dobré průmyslové kamery neobejdete.

5 aplikacích z farmaceutického průmyslu, ve kterých se bez dobré průmyslové kamery neobejdete.

Nároky na zajištění vizuální inspekce ve farmaceutických provozech patří k těm nejnáročnějším. Výrobní procesy jsou velmi rychlé a probíhají v hygienickém prostředí.

Podívejte se na 5 aplikací z hygienického prostředí, ve kterých použití průmyslových kamer a kamerových snímačů Baumer opravdu oceníte.

 

1. Vizuální kontrola vakcinačních ampulí

Zkontrolovat přítomnost nežádoucích nečistot či sedimentu v čirých kapalinách, anebo nežádoucích prasklin a defektů na těle ampulí, které by později znemožňovaly bezpečné použití jejího obsahu. Je tedy potřeba zajistit spolehlivou vizuální kontrolu.

Tato kontrola bude vyžadovat vysokou kvalitu obrazu a rozlišení i při vysokých produkčních rychlostech.

 

2. Kontrola správného uzavření injekčních lahviček

Obsah injekčních lahviček je potřeba dokonale uzavřít, a proto se kontroluje například, zda těsnění nevykazuje deformace nebo defekty, a také se zaměřuje pozornost na správnost sesazení uzávěrů. Sleduje se například správný tvar použitého uzávěru a barevný odstín těsnění a to vše opět ve velkých rychlostech.

Pro precizní kontrolu a možné odhalení defektů po celém obvodu lahvičky, je nutné kontrolovat každý uzávěr z více pohledů současně.

 

 

 

3. Kontrola naplnění

Při monitorování úrovně plnění je možné detekovat lahvičky s nedostatečným obsahem a následně je vyloučit z dalších operací. 

Tato kontrola může probíhat společně s dalšími kontrolami jako je kontrola těsnění nebo kontrola kvality uvedené v bodech 1 a 2.

 

 

 

Jak na to? Řešením je velká rychlost a rozlišení:

Průmyslové kamery Baumer řady CX se senzory CMOS Global Shutter s rozlišením až 20 megapixelů, funkcemi, jako je Burst Mode pro rychlé nepřetržité snímkování a krátkou expoziční dobu už od 1 µs, jsou pro tento účel ideální. Díky integrovanému sekvenceru lze parametry snímání obrazu, jako je doba expozice, oblast zájmu (ROI) nebo výstupy pro řízení osvětlení, rychle přepínat i při velmi vysokých rychlostech.

Průmyslové kamery Baumer s vysokým rozlišením a vysokorychlostním snímáním

Pro detekci i velmi jemných detailů, jako jsou suspendované částice, nabízí řada průmyslových kamer Baumer LX rozlišení až 48 megapixelů.

Hygienické řešení

Farmaceutické provozy patří z hlediska hygieny k těm nejnáročnějším, a proto i použité inspekční kamery musí splňovat ty nejpřísnější hygienické standardy. Baumer vyvinul speciální nerezová kamerová pouzdra v souladu s pokyny EHEDG (European Hygienic Engineering and Design Group), která umožňují bezpečné použití v hygienických provozech. 

Pro precizní kontrolu uzavření lékovek, injekčních lahviček nebo injekčních souprav apod., budete potřebovat vyhodnotit 4 pohledy na jeden objekt - přední, zadní, levý a pravý. Není potřeba instalovat 4 kamery, postačí vám jen jedna jediná kamera, která umožní snímat obraz z optické soustavy tvořené 4 zrcadly. Tato zrcadla jsou natočena tak, aby jejich obraz pokryl celý obvod sledovaného předmětu.

Nespornou výhodou je také to, že kontrolovaná lahvička prochází při snímání přímo otvorem v optické soustavě a není tak nutné s ní pro účely kontroly nijak manipulovat.

4. Kontrola přítomnosti tablet nebo kapslí v blistrech

Při výrobě blistrů jsou tablety nebo kapsle vkládány nejčastěji do transparentních plastových prolisů a z horní strany uzavřeny hliníkovou folií. Během výroby je potřeba zkontrolovat přítomnost tablety v každé pozici blistru, což je poměrně snadné pokud jsou tablety barevné, tedy dostatečně kontrastní vůči okolí.

Složitější je situace, pokud jsou tablety nebo kapsle bílé barvy. I zde pro vás ale máme elegantní řešení.

 

Jak na to? Řešením je polarizace:

Nové polarizační kamery Baumer řady CX  se snímači CMOS a rozhraním GigE nebo USB 3.0, využívají polarizační vlastnosti světla a umožňují vizualizovat a vyhodnocovat i okem neviditelné vlastnosti objektů. 

Kamery používají 5-ti megapixelový IMX250MZR snímač od společnosti Sony, který má vlastní polarizační vrstvu skládající se ze čtyř polarizačních filtrů (0 °, 90 °, 45 °, 135 °) na úrovni jednotlivých pixelů. Ve výsledku tak dostáváme zařízení, které vždy v rámci každé čtveřice sousedních pixelů snímače umožňuje kombinovat různé směry polarizace světla a nabízí tak možnost zvolit ten směr, který v dané chvíli poskytuje nejlepší kontrast objektu vůči jeho pozadí. Vhodný směr polarizace světla umožňuje mnohem spolehlivěji detekovat lesklé a málo kontrastní předměty a dokonce i zbytkové pnutí např. ve skle.

5. Kontrola přítomnosti a čitelnosti identifikačních kódů pro zpětnou dohledatelnost a zamezení falšování produktů

Přísná legislativa ve farmaceutickém průmyslu nařizuje výrobcům jednoznačně identifikovat své produkty označením výrobce, výrobní šarží a expirační dobou. Identifikace léčiv je nezbytná pro zajištění farmakovigilance (sledování potenciálních rizik léčivých přípravků v praxi), ale také kvůli eliminaci padělání léků.

Proto jsou jednotlivé lékovky i sekundární obaly označeny 2D kódem (DataMatrix) a informace z kódů jsou evidovány v databázi výrobce. Při výrobě je tedy potřeba ověřit přítomnost a čitelnost těchto kódů.

 

Jak na to? Řešením je kamerová čtečka vhodná do hygienického prostředí:

Baumer VeriSens® jsou kompaktní kamerové snímače s integrovaným objektivem, osvětlením a softwarem v nerezovém pouzdru s ochranou IP 69K vhodné do hygienického prostředí. Umožňují nejen spolehlivě číst texty, 1D a 2D kódy, ale také měřit a kontrolovat až 32 úkolů současně.

 

S čím vším vám může pomoci VeriSens®? K dispozici má 20 různých nástrojů pro více než 32 typů vizuální kontroly.

Tyto kamerové senzory vám umožní také například kontrolu kompletnosti blistru, kontrolu barevného odstínu tablet, uzávěrů, kontrolu přítomnosti, čitelnosti a správnosti označení, etiket apod., analýzu na základě měření rozměrů a další.

Všechny uvedené produkty splňují ty nejvyšší hygienické standardy a jsou použitelné v přísných podmínkách farmaceutického provozu.
 
Pokud potřebujete pomoci s výběrem toho nejvhodnějšího typu pro vaši aplikaci nebo byste si rádi kameru vyzkoušeli přímo ve vašich provozních podmínkách, neváhejte mě kontaktovat.
 
Rád Vám s výběrem pomohu.