Poptávka
+420 544 525 210
Napište nám

Znáte 3 nejčastější situace, ve kterých jsou vláknové snímače nenahraditelné?

Znáte 3 nejčastější situace, ve kterých jsou vláknové snímače nenahraditelné?

To, že hlavní výhodou vláknových snímačů je jejich velmi malý rozměr určitě víte.

V novém článku jsme pro Vás shrnuli i méně známé situace, ve kterých použití vláknových snímačů opravdu oceníte.

 

1. Máte velmi omezený instalační prostor pro umístění pozičního snímače nebo potřebujete detekovat velmi malé předměty

I když je na trhu široká nabídka malých snímačů, které mají rozměry řádově v jednotkách centimetrů, existuje ještě mnoho dalších aplikací, kdy je použít nelze.

Prostě pro ně není na požadovaném místě dostatek prostoru pro uchycení. A to je ideální situace pro použití vláknových snímačů. Díky extrémně malým rozměrům jsou snadno integrovatelné přímo do zařízení, takže stačí malá drážka nebo otvor o průměru už od 0,8 mm a spolehlivě zajistíte například:

  • správné založení dílu v přípravku,
  • přesné uchycení výrobku v obráběcím zařízení,
  • dosažení požadované hladiny naplnění aj.

Světelný paprsek tvoří elektronika a optické vlákno ho  přivádí až na místo detekce. Obecně je výstupní úhel světelného paprsku do 60°. U speciálních vláken je tento paprsek velmi úzký, s minimální rozbíhavostí a výstupním úhlem jen 1°.

Pomocí vhodného zakončení vlákna dosáhnete optimální míry rozbíhavosti paprsku a spolehlivě zachytíte i miniaturní předměty.

Využijete například při:

  • detekci přítomnosti detailů nebo malých otvorů na předmětech,
  • kontrole přítomnosti nalepené etikety, či dělicích značek, 
  • detekci transparentních materiálů.

2. Potřebujete precizně a rychle navádět robotická zařízení

Zvýšená míra robotizace pracovišť klade důraz na miniaturizaci snímačů, které zajišťují ovládání a činnost robotických manipulátorů. Aby byl jejich chod bezpečně zajištěn, je potřeba osadit robotická ramena spoustou snímačů a to přináší požadavky na minimalizaci nejen rozměrů, ale také jejich hmotnosti.

Vláknové snímače jsou mnohonásobně lehčí než běžné snímače, což oceníte především u rychlých pick & place aplikací (doba odezvy <0,05 s ), kde každý gram navíc zbytečně zatěžuje pohony robotu. 

Navíc plastová vlákna jsou lehčí a ohebnější než skleněná, a proto se hodí tam, kde potřebujete maximální instalační flexibilitu.

3. Potřebujete detekovat v náročných podmínkách

Bezpečná detekce ve výbušném prostředí

V prostředí, které je citlivé na přítomnost elektrického náboje, je možné použít pouze snímače, u kterých je eliminováno toto nebezpečí, nebo splňují přísné ATEX certifikace. Optická vlákna přivedou světelný paprsek pro detekci mimo elektroniku snímače, což zajistí bezpečnou detekci. Samotné vlákno slouží totiž pouze jako světlovod a nehrozí tak nebezpečí výbuchu.

Standardně délka optického vlákna jsou 2 metry, ale na vyžádání je dodáváme i několikanásobně delší.

Spolehlivá detekce v agresivním prostředí a při vysokých teplotách

Optická vlákna jsou opatřena odolným plastovým či kovovým pláštěm. Podle typu agresivního prostředí můžete zvolit buď plastová nebo skleněná vlákna s odolným teflonovým opláštěním.

Pro detekci v prostředí s velmi vysokou teplotou je dobré zvolit skleněná optická vlákna s kovovým pláštěm, který umožňuje spolehlivě detekovat při teplotě až 350 °C

Základní typové rozdělení optických vláken

Podle typu detekce rozdělujeme do dvou skupin:

  • difuzní uspořádání
  • optická závora

Podle materiálu jádra rozdělujeme na:

Skleněná vlákna

  • odolnější vůči mechanickému zatížení - ve verzi s kovovým opletením
  • maximální teplota prostředí až 350 ºC
  • odolné vůči chemikáliím

Plastová vlákna

  • odolnější vůči ohýbání při dynamických i statických aplikacích (ohybový poloměr standardně 20 mm, u speciálních až 1 mm)
  • nízká hmotnost

Podle typu zakončení dělíme do 5 skupin:

  • miniaturní koncovky,
  • válcové koncovky (se závitem pro rychlou instalaci do otvorů nebo bez závitu),
  • válcové s koncovkou v kolmém provedení,
  • hranaté koncovky,
  • speciální koncovky (například pro detekci výšky hladiny).

Jednoduché nastavení parametrů pomocí elektronických jednotek Baumer FVDK 66 nebo 67.

Je mnoho typů ovládací elektroniky, ze kterých si můžete vybírat, ale já bych vám dnes rád blíže představil řídicí elektroniku Baumer FVDK 66 nebo 67 a hned vám řeknu proč.

Ze všech běžně používaných řídicích jednotek mají největší konfigurační možnosti a zároveň je jejich nastavení velmi jednoduché.

Co všechno si můžete nastavit?

  • Například "držení" výstupu, což oceníte hlavně u velmi rychlých aplikací, kdy je detekovaný předmět před snímačem po velmi krátkou dobu a signál nestihne být zpracován řídicí jednotkou. Ve skutečnosti to znamená, že je předmět detekován a změna výstupu je podržena po určitou, vámi definovanou dobu.
  • Další praktickou funkcí je "zpoždění výstupu", protože díky této vychytávce jste schopni nastavit přesnou časovou prodlevu pro odeslání signálu do následujícího zařízení. Výhodné je to hlavně u procesů, které probíhají konstantní rychlostí, protože díky této funkci nebudete potřebovat enkodér pro nastavení zahájení následující operace, např. vyhození vadného kusu.
  • Při nastavování si můžete vybrat ze 3 rychlostních módů, podle rychlosti aplikace. Jen je potřeba myslet na to, že čím rychleji potřebujete detekovat, tím více se zkracuje dosah snímače. Např: Při zkrácení času odezvy z 1 ms na 0,5 ms se sníží dosah na polovinu.
  • Pokud potřebujete hlídat náhlé změny ve vzdálenosti, barvě nebo struktuře povrchu (pozvolné změny vám nevadí), tak si oblíbíte funkci "plovoucí limita". Jedná se o automatické nastavení spínací hodnoty na procentuální hodnotě aktuálních signálu. Snímač každé 3 sekundy nastaví mez, při které změní výstup na procentuální hodnotu, která je 50-80% aktuální hodnoty vráceného světla.
  • Pro pohodlné odečítání hodnot z displeje můžete otočit zobrazení hodnot o 180° s možností úplného vypnutí.

 
 
Pokud potřebujete pomoci s výběrem toho nejvhodnějšího typu pro vaši aplikaci nebo byste si rádi snímač vyzkoušeli přímo ve vašich provozních podmínkách, neváhejte mě kontaktovat.
 
Rád Vám s výběrem pomohu.
 

Ing. Martin Bulenínec
Ing. Martin Bulenínec
Vedoucí oddělení průmyslových snímačů a kamerových systémů
BAUMER | IOSS